۱۳۸۷ شهریور ۱۰, یکشنبه

راه حل های مدرن به روش هلندی/ تماشای تلویزیون

در باره نویسنده این مقالات:بئاتریس ریتسما(Beatrijs Ritsema)خبرنگار روزنامه معروف(Trouw) هلند می باشد.او ستونی را در این روزنامه در اختیار دارد و هر شنبه به سوالات خوانندگان روزنامه، در زمینه های مختلف اجتماعی/فرهنگی جواب های مدرن می دهد. برای آشنایی بیشتر با نویسنده و راهنمای طرح سوال لطفا اینجا را کلیک کنیدسوال:

بئاتریس عزیز،

من ناراحت عادت تماشای تی وی توسط دو دخترم(13 15 سال) هستم.

آنها تمام شب رو از بعد از خوردن غذا(بین ساعت شش تا هفت شب) تا موقع رفتن به رختخواب(بین ساعت ده و نیم تا یازده شب) را با هم روی کاناپه لم داده و به تماشای تی وی می پردازند.


البته آنها کار زیادی برای انجام دادن در شب هنگام ندارند، تکالیف مدرسه را قبلا انجام داده اند و بقیه روز خود را بجز مدرسه به ورزش، تمرین موسیقی و اسب دوانی گذرانده اند.


مشکل این است که از یک طرف برنامه هایی که آنها نگاه می کنند بنظرم بسیار مسخره می آید، از طرف دیگر روشن بودن تی وی مزاحم کار و یا مطالعه من می شود.


اگر من تی وی را خاموش کنم آنها به اتاق خود می روند و بقیه شب را در آنجا می گذرانند، اما همسر من معتقد است که این بسیار کسل کننده است که آنها تمام شب را در اتاق خود باشند و معتفد است که اعضای یک خانواده تا می توانند باید بیشتر در کنار بسر ببرند.


من در طبقه بالا یک اتاق کار برای خودم دارم، اما اصلا دوست ندارم که تمام شب را بمانند یک تبعیدی به تنهایی در آنجا سپری کنم.

دختر ها با هم در مورد برنامه های تی وی توافق دارند، همسرم هم گاهی با آنها همراهی می کند، اما من باید همچنان در این مورد آزار ببینم، در واقع تی وی وسیله ترور من شده است.


امضا بزور تی وی تماشا کن.

جواب:

بزور تی وی تماشا کن عزیز،

تی وی آلان نقطه مرکزی اتاق نشیمن ما شده است، متاسفم که بر علیه این موضوع نمی توان کاری کرد.

من ناراحتی شما را از این مسئله کاملا درک می کنم. تماشای تی وی نوعی اتلاف وقت محسوب می شود و ایجاد مزاحمت برای دیگرانی که نمی خواهند آن را نگاه کنند می کند.

بعنوان یک پدر تمایل داری که به دخترانی بگویی: کار دیگری بجز دیدن برنامه های تی وی ندارید؟

اما آنها خواهند گفت: نه، کار دیگری نداریم.

بعد از این جواب دختر ها باید بگویم که شما زیادی سخت گیر هستی.

دختر ها تکالیف مدرسه را انجام داده اند، بعد از خوردن غذا و کمک به شستن ظروف تا رفتن به رختخواب(بسیار قابل توجه است که آنها بموقع به رختخواب می روند) اگر تی وی نگاه کنند شما ناراحت می شوی؟

چه کار دیگری می توانند بجای آن انجام دهند؟ گفتگوی خانوادگی هم که قبلا در سر میز شام انجام شده است، انتظار داری کلکسیون تمبر جمع کنند؟


تنها کاری که می توانند بکنند خواندن کتاب است، اما برای نسل امروز خواندن کتاب چندان کار دلپسندی نیست. آنها کتاب های درسی خود را می خوانند، گاهی هم مجلات را ورق می زنند و همین برایشان کفایت می کند.


دختر های شما شبها بیرون نمی روند(که بسیار جای خوشبختی است) ساعتها مشغول صحبت تلفنی با دوستان خود نیستند و خود را در محیط خانه نگاه می دارند.

توصیه من این است که خودتان را از این رفتار نرمال آنها ناراحت نکنی، امروزه با هم به تماشای برنامه تی وی نشستن یک فعالیت صحیح خانوادگی است و باعث جمع شدن خانواده بدور هم می شود. بجای ناراحت شدن بهتره خوشحال از این باشی که آنها با هم توافق دارند. گاهی به آنها و همسرت در تماشای تی وی ملحق شو و با آنها از این کار لذت ببر.

اگر زمانی واقعا آزار می بینی، یادت باشد که یک اتاق کار در طبقه بالا منتظر شما می باشد.

در آخر اینکه آن تصویر ایده آل یک خانواده که همگی گرد هم در یک اتاق نشین ساکت جمع شده و هر کسی غرق در مطالعه کتابی می باشند، برای همیشه جایی در گذشته ها گم شده و دیگر تکرار نخواهد شد.


منبع به زبان هلندی

هیچ نظری موجود نیست: