۱۳۸۶ دی ۱۷, دوشنبه

آشنائی با هلند(1) اطلاعات عمومی( این خلاصه بسیار محدود و فشرده ای راجع به هلند و زندگی در آن می باشد، چون می خواهم در آینده بیشتر از هلند بگویم فکر کردم دانستن این اطلاعات به فهم راحت تر مقالات بعدی کمک خواهد کرد.)


هلند (Nederland of The Netherland of Holland) کشور کوچکی است در اروپای غربی با جمیعت کمی بیشتر از 16 میلیون، دارای مرز شرقی با آلمان، مرز جنوبی با بلژیک و از غرب و شرق با دریای شمال. مساحت هلند 41.528 کیلومتر مربع می باشد که از این مقدار 33.784ک م خشکی و 7744 ک م آب تشکیل شده است. حدود 25 درصد از مساحت خشک هلند زیر سطح دریا قرار دارد، بدون کمک سدها که جلوی ورود آب دریا را میگیرند این قسمت از سرزمین هلند به زیر آب خواهد رفت.


فشردگی جمعیت 480 نفر در هر کیلومتر مربع می باشد که متراکم ترین درصد جمیعتی در اروپا و دومین در دنیا می باشد. سه شهر بزرگ این کشور هر سه در غرب آن واقع شده اند.

بزرگترین شهر هلند امستردام (Amsterdam) با حدود 800.000 جمیعت، بعد از آن به ترتیب روتردام( Rotterdam) با 600.000 دوم و دن هاخ(لاهه) (Den Haag) با 480.000 سوم هستند. آمستردام پایتخت هلند، دن هاخ شهر دولتی(پایتخت سیاسی) و روتردام شهر بندری می باشند.

بالاترین نقطه هلند 323 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد که در جنوب و در مرز با بلژیک واقع شده است. پایین ترین سطح خشکی در هلند 6 متر و 74 سانت زیر سطح آب می باشد.


هلند از 12 استان تشکیل شده است.

دو سوم مساحت خشک هلند مرتع و زمین کشاورزی می باشد.

هلند بزرگترین صادرکننده مواد لبنی، حیوانی و گل و یکی از بزرگترین صادر کنندگان محصولات کشاورزی دنیا می باشد.

در حراج گل سالانه هلند حدود 80 درصد محصولات گل دنیا معامعله می شود.

در میان لیست جهانی صادر کنندگان و سرمایه گذاران هلند در ردیف هشتم قرار دارد.

روتردام بزرگترین بندر اروپا و سومین بندر بزرگ دنیاست.

هلند یک کشور لیبرال است، زندگی کن و بگذار بقیه هم زندگی کنند، leef en laat leven یک ضرب المثل هلندی است که زیاد استفاده می شود.

در سالهای اخیر در هیچ جای دنیا عقاید و اخلاق مذهبی باندازه هلند کمرنگ نشده است، بیشتر این 16 میلیون امروزه انسان های فردگرایی هستند که همین طوری و بدون دلیل و مدرک معتبر و کافی چیزی را باور نمی کنند.


در نظرسنجی ها مشخص شده است که کمتر از 7 درصد هلندی ها مخالف داشتن یک همسایه همجنس گرا هستند، در بیشتر کشورهای اروپایی این درصد بیشتر است. بطور مثال این مقدار در ایتالیا 28 درصد و انگلیستان 24 درصد می باشد. کمتر از 20 درصد هلندی ها به تابیعت خود افتخار می کنند و از این نظر پایین ترین سطح را در اروپا دارند،


البته ذکر این نکته لازم به نظر می رسد که اکثریت هلندی ها عشق نارنجی(رنگ لباس تیم ملی هلند و پرچم خاندان سلطنتی) را دارند که بیشتر در رابطه با وقایع ورزشی می باشد.


گر چه که هلندی ها احساس غرور ملی ندارند ولی ظاهرا اکثرا این ضرب المثل خود را باور دارند که، ما افتخار نمی کنیم ولی از بقیه بهتریم. (we zijn niet trots, we zijn gewoon beter )در مقایسه با متوسط اروپاییان هلندی ها احساس خوشبختی بیشتری دارند و در مقاوم سوم این قاره هستند.
هلندی ها تنها اروپایی هایی هستند که فقر را حاصل بدبیاری می دانند.

هلندی ها انسانهای با انعطاف و صبوری(tolerant/tolerance )هستند، داشتن بچه را شرط معنی دار شدن زندگی نمیدانند و اهمیت زیادی به وجود ویا عدم وجود خدا نمی دهند.

متوسط تعداد فرزند 1.7در هر خانواده می باشد، سهم خانواده های مهاجر شرقی بطور متوسط 2.5 در ترکها و 3 در عربها می باشد.


طول عمر در هلند با متوسط 81 برای خانمها و 76 برای آقایان در رده بالاترین ها در دنیا قرار دارد. در حدود 1400 نفر بالای 100 سال عمر دارند.


از سال 1970 تا کنون به طول عمر آقایان 5 و خانمها 6 سال اضافه شده است.
مرگ هر سال حدود 136000 در هلند می میرند. از این تعداد بیشترین در ماه ژانوبه و کمترین در ما سپتامبر ثبت می شوند. در تابستان امار فوت پایین تر از زمستان است.


48% هلندی ها مایلند که پس از مرگ به خاک سپرده شوند. 52% که در سال های اخیر همچنان به تعدادشان اضافه می شود سوزانده شدن بعد از مرگ را ترجیح می دهند.

هیچ نظری موجود نیست: