۱۳۸۸ تیر ۲۶, جمعه

جنبش سبز، روشی هوشمند، ابداعی و مبتکرانه
دوست عزیزی پرسیده است: چرا چند هفته ای است که این وبلاگ بروز نمی شود؟


1-دوستان عزیز، در این لحظه های پرهیجان و اثر گذار کشورمان ایران، من هم به مانند اکثریت هموطنان لحظه لحظه اخبار را دنبال نموده و سعی می کنم در حد توان اندک خود در این جنبش اعتراضی مردم ایران سهم داشته باشم، بزودی نوشتن وبلاگ را هم مرتب خواهم کرد، اما واقعیت این است که نوشتن در این لحظات را بیشتر از آن کسانی می دانم که می توانند راه کارها را نشان داده، روش های اعتراض را طراحی کرده و گروه ها و امواج انسانی را هماهنگ و یا رهبری کنند.


متاسفانه من در این زمینه ها از توانایی لازمه برخوردار نبوده و چون همیشه دغدغه های ذهنی خودم را می نویسم به همین دلیل ترجیح می دهم این روزها بیشتر خود خواننده و مخاطب دیگرانی باشم که این توان و استعداد را دارند.


2- دوسال قبل که نوشتن در این وبلاگ را شروع کردم، در یک نوشته 6 قسمتی سعی کردم باورم مبنی بر اینکه دنباله روی از راهی که غرب برای رسیدن به زندگی انسانی تر پیموده است ما را به بیراهه خواهد کشاند، اینکه بیشتر از صد سال است که ما بدون موفقیت در تلاش برای مدرن کردن خود، اجتماع و قوانین جامعه مان به روش غربی هستیم و.... در نهایت اینکه برای رسیدن به زندگی انسانی تر خود باید سازنده راه آن باشیم تا غرور سازنده بودن ما را بالغ کند ووووو


این جنبش اعتراضی سبز که ما امروز آن را می آزماییم، راهی است بدیع و منحصر به فرد، راهی ایرانی و خود ساخته، راهی در جستجوی زندگی انسانی تر به روشی ایرانی، برگرفته از سنت، ریشه و باور شرقی با نگاه به دست آورد (و نه مسیر) مدرنیته غربی.

رسیدن به مرزهای زندگی انسانی، حقوق شهروندی و آزادی های سیاسی/اجتماعی غرب به روشی ایرانی ارزشی است که جنبش اعتراضی سبز مردم ایران سازنده آن است. به جرات می توان گفت که این اولین بار در تاریخ کشورهای اسلامی است که ملتی برای رسیدن به دنیای مدرن خود سازنده روش آن می شود و این همان ارزشی است که نشان از لیاقت سازندگان آن در ورود به دنیای مدرن و توانایی بدست گرفتن سرنوشت خود می دهد.


3- شخصا در همراهی با جنبش سبز ایران از هر شخص و گروه حمایت کننده ای استقبال می کنم. چه خوشمان بیاد و یا نه، در فردای آزاد ایران با انواع صداها و عقاید مختلف رویرو هستیم که هر کدام در اندازه های خود موافقان و مخالفانی خواهند داشت. در آن روز مسلما(بعد از عفو عمومی و یا آشتی ملی) دادگاهی عادلانه به اتهامات افراد و یا گروهای متهم به اعمال مجرمانه و یا نقض حقوق بشر رسیدگی خواهد کرد، بهتر است سعی کنیم تا آن روز(که دیگر چیزی به رسیدنش نمانده) از داوری و محکوم کردن افراد و یا گروه ها و تلاش برای حذف آنان از آغوش باز جنبش سبز پرهیز کنیم. تا آن روز

۱ نظر:

ali گفت...

فرنگی جان :
1- دلم برا نوشته هات تنگ شده بود گفتم لابد مثل هلندی ها رفتی فاکانسی!

2- این مدت جنبش سبز واقعا باعث افتخار ایران و نام ایرانی بود و من نتیجشو الان تو محیط اطرافم دارم میبینم. اکثر هلندی های دور من دارن وقایع رو دنبال می کنن و با نگرانی ما تگران میشن با پیروزی های جنبش شاد و برامون آرزوی موفقیت می کنن و همه میگن ما شما رو تحسین می کنیم که دارید برای آزادی مبارزه می کنیم.

3- اتفاقا توانایی نوشتاری شما خیلی هم بالا ست و چند صدایی چیزی هست که بهش نیاز هست . دیدگاههای مختلف باعث بلوغ جنبش می شه برای همین حتمابنویس و بنویس.

4- نکته مهم جنبش در اینه که رهبری گسترده داره و یک فرد یا گروه رهبر حرکت نیست. مجموعه افراد هست که رهبری را انجام میده و بقول خارجی ها Distributed leadership داریم. در رهبری گسترده نظر و دید تک تک افراد مهمه و یه نظر ساده میشه یه راه حل مثل ایده مبارزه برقی که من خودم مخالفش بودم ولی الان شده یه روش اعتراض.

به امید فردایی بهتر- Ali